Jak zatrzymać degradację ciała?

Stopniowa degradacja jest wpisana w ludzki kod genetyczny. Jednakże nie u każdego człowieka postępuje ona w tym samym tempie. Niektórzy z nas doprowadzają wręcz do samozniszczenia poprzez swój tryb życia. Inni z kolei sprawiają wrażenie jakby upływający czas w ogóle ich nie dotyczył. W czym tkwi sekret?

dna

Aby odpowiedzieć na to pytanie warto zapoznać się z grubsza z anatomią ludzkiego ciała. W szczególności z układem ruchu. Który możemy podzielić na część bierną (układ kostny i stawowo więzadłowy), oraz część czynną (układ mięśniowy).

skeleton-1915470__340

Część bierna – kości i stawy

Pod względem fizycznym są tworami twardymi, chociaż pod względem biologicznym są masą plastyczną ulegającą bezustannej przemianie. Kości są plastyczne i dostosowują się do warunków w zależności od obciążenia. Innymi słowy im większe obciążenie tym większy przyrost i analogicznie im mniejsze obciążenie tym przyrost jest mniejszy i objawia się stopniowym zanikiem.

Stopień ruchomości kości zależy od sposobu ich połączeń. Kości w szkielecie połączone są ze sobą w sposób:

 • – nieruchomy – to połączenia kostne – kościo zrosty,
 • – mało ruchomy – to połączenia za pomocą tkanki włóknistej czyli więzozrosty       lub chrząstko zrosty – czyli połączenia za pomocą tkanki chrzęstnej,
 • – ruchomy – zwane inaczej stawami lub połączeniami maziowymi.

muscles-2277447__340

 

Część czynna – mięśnie 

Pominę tu mięśnie gładkie i mięsień sercowy, sterowane przez układ nerwowy lecz niezależnie od naszej woli. Natomiast skoncentruję się na mięśniach poprzecznych prążkowanych szkieletowych – będących czynnym elementem układu ruchu. Mięśnie te zbudowane są z tysięcy komórek mięśniowych tworzących pęczki włókienek mięśniowych. Bardzo szybko się one kurczą pod wpływem bodźców układu nerwowego i są zależne od nasze woli.

muscle-148107__340

 

Podobnie jak w przypadku kości przyrost mięśni jest w dużej mierze uzależniony od czynników zewnętrznych. Im większe obciążenie tym większy przyrost. Z kolei małe obciążenia sprzyjają zanikowi mięśni. Przy czym proces ten przebiega o wiele szybciej niż w przypadku tkanki kostnej.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż dlatego że nasz organizm jest perfekcyjnym ekonomistą. Utrzymuje i odżywia wyłącznie te części naszego ciała które są aktualnie potrzebne. I nie angażuje się w utrzymanie tych elementów które stanowią dla niego jedynie zbędne obciążenie. Nie bez kozery zatem powstało powiedzenie że narządy nie używane z czasem zanikają…

Co zatem możemy uczynić aby nasze ciało nie ulegało z wiekiem degradacji?

Odpowiedź jest prosta – jak najwięcej ćwiczyć, wykorzystując przy tym możliwie dużą ilość grup mięśniowych a co za tym idzie także stawów i kości.

Jakie korzyści przyniosą regularne ćwiczenia?

 • Wzrost masy kostnej,
 • Zmianę struktury kości,
 • Hipertrofię włókien kolagenowych w ścięgnach,
 • Polepszenie ukrwienia kości i więzadeł,
 • Wzrost syntezy włókien kolagenowych,
 • Zwiększenie masy mięśniowej,
 • Wzrost stężenia składników budulcowych mięśni,
 • Zwiększenie aktywności enzymów,
 • Zwiększenie skuteczności wykorzystywania energii.
 • Wzrost siły mięśniowej na jednostkę przekroju poprzecznego mięśnia.

ciało-ludzkie-komorki-w-niebieskich-kolorach_1048-2426

Jak widać dbanie o naszą sprawność fizyczną jest dużo ważniejsze niż tylko ładny wygląd, który stanowi atrakcyjny skutek uboczny naszych ćwiczeń. I dlatego też tak często podkreślam, jak ważna jest aktywność fizyczna, na każdym etapie życia człowieka.

Z wiekiem degradacja naszych ciał następuje, niestety, szybciej. Spowolniony metabolizm i słabsze krążenie krwi, skutkują pogorszeniem przemiany materii, co z kolei prędzej czy później prowadzi do różnych schorzeń. I tak, krok po kroku, zmierzamy do smutnego końca egzystencji… Potworne? Bez wątpienia. Ale na szczęście cały ten proces da się opóźnić… A w niektórych przypadkach nawet zatrzymać.

Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to prawda. Procesy starzenia i postępującą degradację da się powstrzymać poprzez korelację regularnych ćwiczeń fizycznych i oddechowych oraz pobudzenia naszego umysłu. Chodzi tu o przekazywanie regularnych sygnałów do naszego „centrum dowodzenia” – jakim jest mózg – z poszczególnych części naszego ciała.

mózg i neurony

Te sygnały lub może raczej impulsy przekazywane do mózgu przez system nerwowy, wpływają na wyrzut endorfin – będących hormonami peptydowymi, wywołującymi dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie, doprowadzając też, czasem do stanu euforycznego (są tzw. hormony szczęścia). A zatem mają też bardzo silny wpływ na nasze emocje.

Jedno jest pewne. Jeśli pragniecie jak najdłużej zachować młodość i sprawność oraz czerpać radość z każdego dnia – nie zwlekajcie! Rozpocznijcie ćwiczenia już dzisiaj. I nie przerywajcie bez względu na upływające lata!

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: