Czy liczenie bilansu energetycznego, pozwoli nam uzyskać wymarzoną sylwetkę?

Bardzo częstym powodem, dla którego postanawiacie wziąć się „za siebie”, jest potrzeba zrzucenia zbędnych kilogramów.

Rozpoczynacie szaleńczy rajd po siłowniach, wylewając z siebie hektolitry potu i żywiąc się liściem sałaty.

sałata

A może podejść do zagadnienia racjonalnie i skoro wszędzie trąbią, że sekret pięknej sylwetki zapisany jest w zdaniu „70% sukcesu to dieta, 30% – ćwiczenia”, to przyjrzyjcie się temu, co wkładacie do garnka.

Zatrzymajmy się więc przy diecie. 

Jednak, żeby zacząć planować dietę, musicie wiedzieć, co to jest bilans energetyczny, zwany też bilansem kalorycznym.  Jest porównaniem ilości dostarczonej energii do organizmu z pokarmu, który zjedliśmy z ilością zużytej energii przez organizm.

Wyróżniamy:

·                    Bilans dodatni: wartość wydatku energetycznego jest mniejsza niż wartość energii dostarczonej do organizmu wraz z pożywieniem; taki bilans może prowadzić do zwiększenia masy ciała oraz do podwyższenia ryzyka zachorowania na inne choroby cywilizacyjne takie jak nadciśnienie tętnicze; bilans dodatni polecany jest osobom z niedowagą;

·                    Bilans ujemny: wartość wydatku energetycznego jest większa niż wartość energii dostarczonej do organizmu wraz z pożywieniem; taki bilans grozi osłabieniem organizmu oraz zmniejszeniem masy ciała; ów rodzaj bilansu energetycznego jest korzystny tylko wtedy, kiedy występuje u osoby otyłej, w wieku od około 18 lat, lecz nawet wtedy bilans nie może być bardzo drastycznie na minusie;

·                    Bilans zrównoważony: najodpowiedniejszy bilans, nie powinien prowadzić do żadnych chorób oraz komplikacji;

 wiele pytań

Tyle suchej teorii. Ale jak się do tego odnieść w praktyce?

Bo wbrew pozorom problem jest dużo bardzo złożony… Bo przecież każdy z Was jest zupełnie inny.

  •  podstawowym podziałem jaki należy wyróżnić, to oczywiście płeć.

I nie będę tu pisał o „ludzkich hybrydach”, które mogą mieć problem z określeniem samych siebie, takich jak „kobieta z brodą” ;-). Skupię się na dwóch podstawowych płciach, czyli kobietach i mężczyznach.

płeć

Prócz zasadniczych cech dotyczących wyglądu, odróżnia nas wiele innych czynników.

Przecież różnimy się nie tylko pod względem zewnętrznych narządów płciowych i fizjologii, które wynikają z dymorfizmu płciowego, ale również pod względem psychiki.

W tym wypadku najistotniejszą kwestią jest oczywiście budowa naszego ciała i hormony. A co za tym idzie, zupełnie inne zapotrzebowanie na kalorie. Zatem nie przypadkiem wszelkie wzory na wyliczanie Podstawowej Przemiany Materii (PPM), będące wskaźnikiem do ustalenia bilansu kalorycznego, bardzo się różnią wartościami dla kobiet i dla mężczyzn.

kobieta i facet

Co się kryje za PPM?

Otóż ta pojęcie określa minimalną wartość kalorii jaką powinniśmy przyjmować, dla zapewnienia odżywienia naszych organizmów, bez uwzględnienia wykonywanej pracy. Aby uświadomić różnice w zapotrzebowaniu na kalorie w rozróżnieniu na płeć, podam przykład pani i pana o identycznych parametrach potrzebnych do wyliczenia:

  • masa ciała  – 70kg,
  • wzrost – 170cm,
  • wiek – 30lat.

Gdzie: W – masa ciała, H – wzrost (cm), A  – wiek (lata) 

  • Dla mężczyzn PPM (kcal/dobę) = 66,4 + (13,7* W) + (6* H ) – (4,7*A)
  • Dla kobiet PPM (kcal/dobę) = 665 + (9,6* W) + (1,8*H) – (4,7*A)

Wartości niby takie same ale wynik jednak zupełnie odmienny:

  • PPM mężczyzny – 1900kcal
  • PPM kobiety – 1500kcal

Oczywiście wymieniony parametr stanowi jedynie bazę do określenia całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. A wpływają na to takie czynniki jak stan zdrowia i oczywiście charakter pracy jaki wykonujemy. A zatem zupełnie inne zapotrzebowanie kaloryczne będą miały osoby wykonujące pracę siedzącą i nie uprawiające żadnej aktywności ruchowej, inne zaś osoby które pracują ciężko fizycznie.

Jednocześnie każdy z nas może mieć całkiem odmienne oczekiwania względem choćby budowy ciała. Te kwestie z kolei warunkuje typ budowy naszego ciała, o czym wcześniej pisałem w swoim poście:

https://trener-jacek-kremer.com/2017/11/27/ksztaltowanie-sylwetki-kobiety-i-mezczyzny

  Zatem przy racjonowaniu posiłków powinniście mieć wzgląd na wymienione czynniki. Dzięki czemu unikniecie wielu problemów zdrowotnych i zarazem będziecie się cieszyli dużo lepszym samopoczuciem, a także wyglądem i to do późnej starości… 🙂

do starości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: