Lina treningowa – niezastąpiona w treningu dynamicznym

Lina treningowa, wykorzystywana do ćwiczeń wytrzymałościowych, występująca także pod nazwą battle rope, power rope lub strenght rope to nic innego jak gruba splatana lina o długości około 9 – 15m, wykonana  z polipropylenu lub włókna jutowego. W zależności od grubości i materiału z jakiego zostały wykonane, liny różnią się również ciężarem. Te wykonane z włókna jutowego, do złudzenia przypominają  liny okrętowe. Jedyne co je wyróżnia, to gumowane uchwyty, mające na celu zwiększenie komfortu trzymania.

battlerope uchwyt

To podobieństwo do liny okrętowej to z pewnością nie przypadek.

Już w zamierzchłych czasach, podczas długich i dalekich rejsów, życie marynarzy  wypełniała nie tylko ciężka praca. W trakcie prawie każdego rejsu zdarzały się dni odpoczynku, gdy na pokładzie panował klar, nie było wiatru, bądź statek stał na kotwicy. Wówczas załoga miała czas, aby zająć się rozmaitymi rozrywkami. A ponieważ poza grą w karty, walkami na pięści lub kije, nie posiadali wielu alternatyw, szybko nauczyli się wykorzystywać także wyposażenie okrętu i sprzęty codziennego użytku. Zaliczała się do nich z całą pewnością także lina okrętowa, którą początkowo stosowali do przeciągania. Aż któregoś dnia jeden z marynarzy znalazł w niej zastosowanie w postaci przyrządu do zwiększania tężyzny fizycznej…

lina okrętowa 3

Oczywiście to moja prywatna wersja genezy użycia liny do treningu. Jednak wydaje mi się dużo bardziej prawdopodobna niż to, że lina treningowa opracowana została przez ludzi z „fabryki crossfit” pewnej znanej firmy sportowej. 😉 Która – jak mam wrażenie – przypisuje sobie stworzenie niemal wszystkich przyrządów i metod treningowych… 😉

Ale mniejsza o genezę. Dużo istotniejsze jest – jakie to może mieć zastosowanie!

Otóż różnorodne! Bo z tą niepozorną liną wykonacie naprawdę świetny i morderczy trening, angażujący przede wszystkim ręce, ramiona, barki i plecy. Ale i wzmocnicie również brzuch oraz nogi.

Jaka jest jednak największa zaleta wyróżniająca ten przyrząd?

To dynamika z jaką wykonuje się każde ćwiczenie! A zatem liny treningowe to znakomite  akcesoria dla osób uprawiających sporty walki.

DSC_1606~2

Ponieważ trening z liną należy do bardzo intensywnych  – można go sklasyfikować jako mocny trening interwałowy.  Podczas ćwiczeń z liną treningową chodzi przede wszystkim o to, by w krótkim czasie wykonać jak najwięcej szybkich ruchów, potem można pozwolić sobie na odpoczynek. Po takim treningu, jak i po każdym wysiłku interwałowym, potrzebny jest okres regeneracji, a energia do tego procesu pobierana jest z tłuszczu nawet do 24 godzin po treningu.

Dla przykładu wymienię tylko kilko metod treningu z wykorzystaniem liny:

  1. Falowanie naprzemienne,
  2. Uderzanie oburącz
  3. Falowanie na boki,
  4. Zmiana kierunków …

Mógłbym wymieniać jeszcze długo. Wszystkie te metody można zresztą urozmaicać i modyfikować, do ruchu ramion dodając przysiady, podskoki, bądź stanie na odwróconym Bosu.

DSC_1607~2

Jedno jest pewne – jeżeli zależy Wam na urozmaiceniu aktywności fizycznej, a jednocześnie nie boicie się wyzwań, na pewno powinniście spróbować takiego treningu. I choć z początku, niektórym z Was, może wydawać się trudny, to zapewniam, że regularne ćwiczenia przyniosą zaskakująco dobre efekty.

facet z liną

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: