Najważniejsze – mocne plecy!

Mięśnie pleców, obok mięśni brzucha, stanowią chyba najważniejszą grupę mięśni w naszym ciele. Niestety, w przeciwieństwie do brzucha, na wzmocnieniu którego koncentrują się niemal wszyscy, plecy są często pomijane. A szkoda, bowiem to właśnie plecy odpowiadają w głównej mierze za kształt naszej sylwetki.

 

Ale przecież nie tylko o sylwetkę chodzi…

 

Wielu z nas zaczyna niepokoić się stanem pleców dopiero, gdy zaczynają ich boleć. Najczęściej odczuwamy bóle w okolicy lędźwiowej. Biegniemy więc prędko do apteki po reklamowaną w TV „genialną” maść, mającą wyleczyć nasze cierpienie, albo faszerujemy się „toną” środków przeciwbólowych. No cóż… Owszem pomoże, czasem uśmierzy ból,  ale nie bądźmy naiwni – działanie będzie krótkofalowe.

chore plecy1

W końcu wszelkie cudowne maści i pigułki mają na celu zwalczenie  bólu.

Jednak musimy pamiętać, że ból jest tylko sygnałem ostrzegawczym emitowanym przez nasze ciało. I gwarantuję, że z czasem będzie się tylko nasilał, ponieważ zwalczając ból, eliminujemy jedynie objaw, a nie przyczynę!

plecy chore

Współczesne społeczeństwo jest rozleniwione!

W życiu codziennym większości z nas dominuje siedzący tryb życia. W szkole, w pracy, w samochodzie, w autobusie, w domu przed komputerem lub telewizorem… Średnio spędzamy co najmniej kilkadziesiąt godzin tygodniowo w pozycji siedzącej.

siedzący

Mało kto zdaje sobie przy tym sprawę, że nasz kręgosłup jest dużo bardziej obciążony  podczas siedzenia, niż podczas stania. I to właśnie w pozycji siedzącej następuje jego degradacja, skutkująca –  prędzej czy później, cierpieniem.

Gdy maści i leki przeciwbólowe przestaną działać, decydujemy się na wizytę u ortopedy, który zwykle przepisze kolejne leki, bądź zasugeruje żmudną, długotrwałą, a często też kosztowną rehabilitację. Czekają nas więc liczne zabiegi mające na celu naprawienie tego, co sami spieprzyliśmy…

A przecież można temu wszystkiemu zapobiec! Nie warto czekać aż ból nas zaalarmuje. Dużo lepiej temu przeciwdziałać!

trening pleców

W jaki sposób? Oczywiście regularnymi ćwiczeniami. Naprawdę warto poświęcić naszemu ciału co najmniej kilka godzin tygodniowo. Bo jeśli o nie zadbamy, to ono się zrewanżuje  podwójnie  nie tylko sprawiając nam satysfakcję z ładnej budowy, ale przede wszystkim pomoże nam zachować dobre samopoczucie na długie lata.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: