Kształtowanie sylwetki kobiety i mężczyzny.

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus…? W każdym razie na pewno się od siebie różnimy i to znacznie.
Zacznijmy od anatomii.
Szkielet kobiety jest najczęściej mniejszy i delikatniejszy niż u mężczyzny. Kobiety mają także nieco inaczej położony środek ciężkości – jest to ich przewaga nad mężczyznami, ponieważ dzięki temu zachowują lepszą równowagę ciała.
Kobiety mają nawet do 50% mniej siły niż mężczyźni, zwłaszcza w górnych partiach ciała. Wynika to w dużej mierze z tego że kobiety w naturalny sposób nie są w stanie rozwinąć tak dużej tkanki mięśniowej jak mężczyźni. Mają natomiast zwykle większą tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Głównymi „winowajcami” tych różnic są hormony – u mężczyzn TESTOSTERON, u kobiet – PROGESTERON.
I tutaj często muszę rozwiewać niepokoje niektórych Pań, obawiających się, że rozrosną się do niewyobrażalnych rozmiarów, wykonując ćwiczenia siłowe… ;)) Otóż absolutnie nie, Drogie Panie! Zapewniam, że nic takiego Wam nie grozi, właśnie z tak prozaicznego powodu – hormonów. Wasze mięśnie na skutek treningów wzmocnią się i uwidocznią, ale na pewno nie upodobnicie się do mężczyzn. I proszę się tu nie sugerować widokiem nafaszerowanych sterydami kulturystek, bo zapewniam, że bez sterydów na pewno nie będziecie do nich podobne.

muskularny-mężczyzna-stwarzających-z-jego-mięśnie_1048-2638
Wyższy poziom testosteronu i hormonu wzrostu u mężczyzn sprzyja zwiększaniu masy mięśniowej oraz poprawia metabolizm. To dlatego mężczyźni mogą więcej jeść i zarazem zużywać więcej energii. Lepiej też sprawdzają się w sportach siłowych, takich jak kulturystyka, podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy czy rzut młotem.

mięśnie-ciała-ludzkiego_1048-2309
Z kolei Panie, z uwagi na niżej położony środek ciężkości oraz większą elastyczność, dominują w takich sportach, jak np. taniec, gimnastyka, akrobatyka, czy wspinaczka…
Warto przy tym zwrócić uwagę na uwarunkowania genetyczne poszczególnych osobników.
Wyróżniłbym tu trzy podstawowe typy budowy ciała, zwane inaczej typami somatycznymi.

somatisch-26658678
Osoby endomorficzne – sprawiają wrażenie otyłych, ektomorficzne – wręcz przeciwnie – są zwykle bardzo smukłe, z kolei osoby mezomorficzne – posiadają uwarunkowania do bardzo łatwego rozwinięcia muskulatury.
Ektomorfik lepiej sprawdza się w ćwiczeniach aerobowych, endomorfik z kolei jest bardziej wytrzymały i silniejszy. Dla odmiany mezomorfikorfikowi dużo łatwiej jest kształtować swoją sylwetkę.
Chciałbym w szczególności omówić dwa skrajne typy budowy.
Typ endomorficzny – to prawdziwa zmora osób pragnących wypracować sportową sylwetkę. Endomorficy mają trudność z chudnięciem i szybciej tyją. U kobiet tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w okolicach bioder oraz w dolnej części jamy brzusznej. U mężczyzn tkanka tłuszczowa odkłada się najbardziej w centralnej części brzucha.
Typ ektomorficzny – jest wymarzonym typem większości kobiet. Ponieważ osoby takie wyjątkowo wolno przybierają na masie. I niemal bezkarnie mogą spożywać nawet wysokokaloryczne produkty. Jednocześnie mają jednak problem z rozbudową masy mięśniowej.
Ta różnorodność budowy ciała, warunkuje w znacznym stopniu, drogę do uzyskania upragnionej sylwetki. I jest to związane zarówno z odżywianiem, jak i z planem treningowym.
Zupełnie inna będzie także suplementacja. I znów pragnę tu rozwiać obawy, w szczególności Pań – suplementy to nie sterydy!
Niezależnie jednak od typów budowy, zarówno wymienionych trzech podstawowych, jak i tych pośrednich, aktywność fizyczna będzie zawsze kluczem do osiągnięcia celu – WYMARZONEJ SYLWETKI – którą jesteście w stanie osiągnąć dzięki uporowi i wytężonej, ciężkiej pracy, którą będziecie w stanie pokochać…

Jedna myśl na temat “Kształtowanie sylwetki kobiety i mężczyzny.

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: